Lovčičská zteč 2022 – průběh dne

Včera proběhla Lovčičská zteč 2022, a my bychom chtěli alespoň takto krátce poděkovat obci Lovčičky, hasičům ze SDH Lovčičky a všem vystupujícím. Obrovské díky patří všem bojujícím v bitvě – jednotlivcům i skupinám. Rádi jsme vás po tak dlouhé době zase viděli a moc jsme si to s vámi užili. DĚKUJEME!

……….

A teď alespoň krátce k průběhu dne.

Úvodní slovo zábavného odpoledne přednesl starosta Lovčiček Martin Bartoš. Dnem provázel Tomáš Doležal jako herold.

Memoriál Libora Olšana uvedl Honzík z Carpe Diem vzpomínkou na Olšana, ze záznamu zazněl i Liborkův hlas. Šermířský turnaj soudcovali Sunar z Carpe Diem a Tatan ze Sigurdu. První kolo prověřilo fyzickou připravenost šermířů, šermovalo se minutu a počítalo se množství zásahů zasazených soupeři. Bylo zajímavé, jakou taktiku borci volili, kdo zdržoval a kdo místo meče zápasil úpolem. Někteří to neudýchali, a dokonce rytířsky uznali ještě před koncem limitu svou prohru. Druhé kolo bylo technické, a všechny zásahy se bodovaly. Hned bylo vidět, jak se taktika boje změnila. Zvítězil Boros ze Sigurdu nad svým kolegou ze skupiny Jenckem. Trofej předal starosta Lovčiček Martin Bartoš.

Foto: Turnaj
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4921959507916039&type=3
https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec_2022_-_sermirsky_turnaj/

Ve vystoupení Kůň pro krále předvedl Tomáš Doležal za skupinu Štvanci ve spolupráci s Pepou Nosem a kluky s Carpe Diem, dovednosti svého oře. Nejvyšší královský podkoní nakonec spolu s diváky rozhodl, že kůň Tomáše ze Šternberka, milovníka žen, je šikovný a může být odvezen králi do Budína.

Pro děti byla v průběhu dne přichystána střelnice, kterou obsluhoval Papa Nos a střelba z makety trebuchetu, které se ujala Eva Benjamin S. O občerstvení se postarali hasiči SDH Lovčičky. Nechybělo ani dobové ležení a malý jarmark.

Diváci mohli také vidět ukázku dělostřelby z historických zbraní, dokonce si některé z dětí na vlastní kůži vyzkoušely práci střelmistra. O rockový koncert a ozvučení se postarala rocková legenda Metanoon a luxusní ohňovou show předvedli Novus Origo, nechyběla lidská pyramida.

Foto: Vystoupení a cvrkot
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4921884747923515&type=3
https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec_2022_-_vystoupeni_a_cvrkot/

Také pořadatelská skupina Carpe Diem nezůstala pozadu. V premiéře předvedla své nové vystoupení Parfém. Bláznivou šermířskou komedii, kde rytíř Don Chuan de Casanova usiluje o princeznu Polyxenu, v čemž mu pomáhá rytíř Sunar a škodí mu zákeřný Ulrich von Jungingen. Získat výhodu nad svými soky a uchvátit otravnou princeznu může Don Chuan pouze pomocí speciálního parfému. Nápad použitý ve vystoupení je inspirovaný románem Patricka Sűskinda – Parfém: příběh vraha.

Foto: Vystoupení Carpe Diem
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4921891484589508&type=3
https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Sermirske_vystoupeni_Parfem_na_Lovcicske_zteci_2022/

Loni v zimě odešel náš kamarád Libor Olšan. Od roku 2008 intenzivně spolupracoval se skupinou Carpe Diem. S noblesou provázel našimi vystoupeními a bitvami jako herold královský Libor Olšan z Olšan. Lovčičská zteč 2022 byla věnována důstojné vzpomínce na něj, tak jak by si to přál on – mečem a ohněm a na prknech dějin. Mimo turnaje jsme Libora Olšana uctili i prostřednictvím jednadvaceti vzpomínkových listů, kterými byla vyzdobena okna kláštera. Den zakončilo pietní spálení věnce v kruhu šermířů.

Foto: Vzpomínka na Libora Olšana
https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Vzpominky_na_Libora_Olsana/

V letošní bitvě účinkovali tito jednotlivci a skupiny: Al Kača, Daga, Dělostřelci, Dračí úsvit, Dux Moravia, Fuldarr, In Taberna, Kmeti, Kumpanie Moravských Polí, Moravští rytíři, Novus Origo, Papan, Rytíři Země zubra, Sigurd, Svobodní páni, Taranis, Thorsten, Zajícové z Hazmburka.

Do kláštera u města Antverpy v Belgii přichází poselstvo z města pro křesťany nejvýznamnějšího, Jeruzaléma. Vede ho sám král Balduin I. Jeruzalémský a v relikviáři přiváží dar pro místní věřící. Je to ostatek ze všech nejmocnější – samotné „Sanctum præputium“. Neprodleně poté město Antverpy v tajnosti zakládá bratrský řád ochrany relikvie, který se honosí dlouhým jménem: „Van der heiliger Bes nidenissen ons liefs Heeren Jhesu Cristi v onser lie ver vrovwen Krecke t Antwerpen“. Tento řád má za úkol ochránit ostatek před zničením i za cenu zrady jiných ochránců. No a jak to tak bývá, časem se Belgičané pochlubí. Je po utajení a vladaři okolních zemí zatouží míti nejvýznamnější relikvii všech dob ve svém vlastnictví. Náš příběh začíná…

O dobytí kláštera se pokouší Francouz Ronald de Mijon, i Smrtislav Narážeč pověřený císařem říše římské Fridrichem I. Barbarossou. Francouz se později spojí s německým vévodou Ottou von Bratwursberg. Ti tři válčí mezi sebou v plném nasazení… a čtvrtý se směje. Velmistr řádu nakonec zločinnou lstí ochrání svatou relikvii.

Že byl do Antverp dovezen Balduinem I Jeruzalémským – je pravda. Že vznikl bratrský řád ochrany relikvie – také… A rovněž je pravda, že ostatků „Sanctum præputium“ bylo ve středověku asi 20. V dnešním čase je jeden uložen ve Španělsku, druhý ve Vatikánu, ostatní byly zpochybněny… zbývá jenom dodat, že církev kolem roku 1900 zakázala o ostatku psát, jelikož logicky nemůže býti na zemi… a kdo o něm napíše, bude exkomunikován.

Foto: Bitva
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4922357587876231&type=3
https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec_2022_-_bitva/

Odkaz na pozvánku a program:

http://carpediem.goo.cz/akce-a-fotky/lovcicska-ztec-2022

 

 
Štítky: , ,