Lovčičská zteč 2017

Zábavné odpoledne Lovčičská zteč se konalo v sobotu dne 6. května 2017 v areálu bývalého lovčičského JZD. Pořádala jej obec Lovčičky a program zajišťoval klub YMCA – Carpe Diem. O občerstvení se ukázkově staralo SDH Lovčičky. Celým dnem provázel herold královský Libor Olšan z Olšan.

Na Lovčičskou Zteč se sjely rodiny s dětmi z blízkého i širšího okolí. Zásluhu na tom má rozhodně i iniciativa obce, která propagovala akci na školách v sousedních obcích. Program shlédlo na 500 platících diváků a další neplatící z řad rodin šermířů a pořadatelů. Bylo to zhruba o stovku více, než na loňském ročníku. V poli se utkalo 80 šermujících a pro mnohé z nich to byla letošní první bitva.

Děj bitvy:

Rytíř Jiří Drak z Lovčiček rád loví zvěř. Žel bohu i ostatní páni v okolí Ždánického lesa mají stejnou zálibu. Avšak hranice panství v lese nejsou stálé a tak často dochází mezi pány a jejich družinami k ozbrojeným půtkám. Rytíř Drak i rytíř Daniel Srnec z Bošovic vlastní v okolí lesa mohutné tvrze, rytíř Marcel Pancíř z Otnic je velmi bohatý a pán Jaryn ze Sedla a Milešovic je známý jako velký válečník. Síly jsou vyrovnané a všechny sváry o práva k honitbě tak dopadají zpravidla nerozhodně. Proto se pánové dohodnou. Aby se jednou pro vždy rozhodlo, kdo má právo lovit ve Ždánickém lese, bude uspořádán turnaj.

Urození rytíři však nejsou žádní svatouškové a nebojují čestně. Původní záměr se postupně zvrhne a nakonec dojde ke střetu všech armád. Během polní bitvy se však rozmařilí pánové začnou nudit. A více než v boji promarněné životy jejich vazalů je zajímá hodovní tabule. To neujde pozornosti jednoho z vlajkonošů, který zosnová rebelii armád proti svým pánům. Ti jsou pak na kolbišti donuceni dát všanc své životy a bojovat proti sobě do posledního dechu a konečného vítězství.

Bohatý program nabízel šermířská vystoupení i vystoupení na koni, ukázky létání dravých ptáků a ohňovou show. Odvážní malí i velcí mohli otestovat svou zručnost při střelbě z dobové kuše. Na koňském povoze i v sedle se jezdilo pod dohledem stáje JS Krokočín. Na malém dobovém jarmarku návštěvníci mohli ochutnat dobové placky, dětem koupit dřevěnou hračku, nebo jinou drobnost na upomínku. Dobové ležení skýtalo možnost nahlédnout do soukromí středověkých válečníků.

Program:
14:00 … vystoupení skupiny historického šermu Carpe Diem „Nový epochální výlet páně Jaryna ke břehům nového kontinentu, aneb jak to doopravdy bylo s objevením Ameriky“
15:00 … ukázky létání dravých ptáků 1.část … sokolnické Sdružení Dědictví
16:00 … šermířské šarvátky a středověká BITVA
16:45 … vystoupení Kroužku historického šermu NV
17:15 … ukázky létání dravých ptáků 2.část … sokolnické Sdružení Dědictví
18:00 … vystoupení na koni … equidance Sandra Doležalová
20:30 … ohňová show … společenstvo meče a ohně Novus Origo

Velmi děkujeme všem šermířům, moc jsme si to s vámi užili. Děkujeme organizátorům, hasičům a všem, kteří se podíleli na zajištění akce a bez jejichž úsilí by nebylo možné akci uspořádat. Děkujeme divákům za přízeň a budeme se těšit na přesrok.

fotogalerie:

http://janek-cz.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec-6.5.2017

http://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec_2017

Fotogalerie Lovčičská zteč 2017 lovky

 

 
Štítky: ,