Modřice 22.6.2019 pozvánka

Fotogalerie Bitva Modřice 2019

Království řemesel, tradice díla poctivého a čas rytířů – 22.6.2019

Akce se uskuteční pod záštitou města Modřice, organizaci zajišťuje kulturně-školská komise města Modřice a klub YMCA Brno – Carpe Diem, o občerstvení se stará Sbor dobrovolných hasičů Modřice. Můžete se těšit na:

Historická řemesla

  • Platnéřství – Pavel Zátrapa
  • Sedlářství – Jaroslav Psota
  • Švec – Alan Kvasnička
  • Švadlena – Jana Dolénková
  • Tradiční dobrůtky – Madlina zavařovna
  • Dobová kuchyně – Plný Břuch – ochutnávka dobového jídla
  • Dobové ležení – Rytíři Země Zubra – ukázka dobového života žoldáků

***Pěší rytířský turnaj o cenu (13:00)***

Stejně jako loni změří své síly šermíři na kolbišti pod dohledem zkušených rozhodčích a vítěz si odnese hodnotnou cenu. Pravidla turnaje http://carpediem.goo.cz/bonus/869

***Středověkou bitvu (16:00)***

Podaří se dodržet plánovaný scénář, který si dvě stovky šermířů nasucho nacvičují teprve pár hodin před bitvou, nebo zvítězí strana, která měla v bitvě prohrát?

Loutkové představení divadelního sdružení Muzejní maringotka (14:00, 17:30)

Muzejní maringotka je volné sdružení amatérů a profesionálů zajímajících se o tradiční lidové loutkářství a loutkoherectví. Je to divadelní ochotnická skupina, která se zrodila začátkem 70. let 20. století z entuziasmu muzejníků a několika spolupracovníků Moravského zemského muzea, aby „přivedla zpět na scénu“ loutky dávných marionetářů, uložené ve sbírce muzea.

Moderovanou módní přehlídku Bravo Teamu (14:30, 15:30)

Bravo team Libora Olšana je uměleckým tělesem šířícím dobrou pověst scénického šermu skrze romantický žánr:  „Historie v akci“. Tentokrát vám ovšem zkrátí chvíli dobovou módní přehlídkou. V průběhu dne se bude modelka Jana převlékat do kostýmů z různých historických období. Přehlídka bude doplněna odborným výkladem.

Vystoupení šermířské skupiny Rytíři Země zubra (18:00)

Skupina historického a scénického šermu z Bystřice nad Pernštejnem již má dvacetiletou tradici. V jejich znaku hrdě nosí Zubří hlavu, znak Pernštejnů, slavného Českého rodu, který dříve panoval v místech, kde se schází.

Dravé ptáky sokolnického sdružení Dědictví

Marek Monti Přibyl z občanského sdružení Dědictví představí své dravé ptáky. Sokolnictví se věnuje už sedmnáct let a za tu dobu nasbíral o svých svěřencích spoustu vědomostí.

Hadího mága Caveho a jeho krajty

Už jste někde potkali mága Caveho a jeho mazlíčky? Na Modřicích bude stanovat. Poví vám spoustu zajímavostí o svých přítulných krajtách, a odvážní mohou zjistit, že hadí kůže vůbec není slizká.

Dětskou arenu Bofry

V průběhu celého dne jsou v aréně pro vaše děti k dispozici bezpečné meče Bofry a stálý dohled. Bofry jsou modely zbraní, které vypadají skutečně a přitom z lehké a pružné tvrzené pěny, takže se jimi nemohou zranit ani ta nejnešikovnější dítka.

Trébuchet

Víte co to je, a jak funguje trébuchet? Během dne si budete mít možnost sami vyzkoušet střelbu z jeho makety – kované funkční zmenšeniny (v měřítku 1:25) tohoto sofistikovaného dobývacího stroje z válek středověku.

Koncert skupiny Metanoon (19:00)

Metalová skupina, jež v textech opěvuje rytířské hrdiny, je už od svých začátku úzce propojena se světem šermířů.

Promítání nezávislého šermířského filmu Prokletí (21:30)

Česká amatérská filmově-divadelní málonákladová realizace pohádkového (takřka horrorového) příběhu. Film vznikal roku 2016 pod taktovkou skupiny historického šermu“ Rytíři Země zubra“, za pomoci ostatních skupin a přátel. Na filmu se podíleli pouze amatérští herci i technici, avšak se zápalem. Natáčení probíhalo povětšinou v okolí hradu Pernštejn, ale i vzdálenějších míst jako je například zámek Polná. Začátkem léta 2017 měl film svou premiéru.

Celým dnem provází herec a lektor Libor Olšan.

 

Zázemí pro šermíře

wc a voda v areálu, parkování pro šermíře a tábořiště pro stany v areálu
zajištěno jídlo a pití pro šermíře (oběd + pivo či limo)

Propozice

gotická bitva, není podle historické události a nemá přesnou dataci
kostýmová povinnost – gotika (celá), ochrana hlavy nutná, tyčové zbraně – ne
pravidla turnaje zde

Účast v bitvě je pouze pro zvané. Pokud máte zájem se zúčastnit, prosím kontaktujte nás carpedi@seznam.cz nebo mobil 604 743 095 (Jaryn)

Pro stánkaře

STÁNKAŘI JSOU ZVANÍ TI, KTEŘÍ SE AKCE JIŽ ZŮČASNILI. Pokud nás budete kontaktovat, prosíme pouze e-mailem na carpedi@seznam.cz.

Kudy na bitvu:

Kudy se dostanete na bitevní pole?
Modřice u Brna, areál Pod Kaštany, vedle velkoobchodu Ptáček, tramvaj č.2, autobus č.73, zastávka Tyršova

na mapě

https://mapy.cz/s/xwdu

 
Štítky: ,