pozvánka na Bitvu Modřice 2015

PLAKATmaly

V sobotu 20. června 2015 se bude v modřickém areálu Pod kaštany konat Šermířský den a Bitva Modřice 2015. Akce se uskuteční pod záštitou Města Modřice, občerstvení zajišťuje Sbor dobrovolných hasičů Modřice a cennou pomoc Myslivecké sdruženi Modřice.

Již osmým rokem v čase kolem letního slunovratu přijíždějí šermíři z celé republiky, aby si mohli zabojovat v dnes již největší moravské středověké bitvě. Tentokrát bude ozbrojeným šarvátkám dán větší prostor. Bitvy budou hned dvě – jedna v 14:00 a druhá v 16:00 hodin.

Všechny šermíře z těch dvou set, kteří budou pro vaše pobavení v bitvě nasazovat své životy, vám představit nemohu. Zkusím proto aspoň krátce uvést ty, kteří zde budou vystupovat.

Klub YMCA Brno Carpe Diem je šermířská skupina, která trénuje v modřickém hotelu Gregor a je pořadatelem této akce. Zabývá se německou šermířskou školou období gotiky. Důležitější než historie je však pro ně šerm a chuť pobavit diváky. Vůdčími osobnostmi skupiny jsou sedlář Jaroslav Psota a umělecký kovář Jiří Simandl, kteří vždy velí znepřáteleným vojskům jako pán Jaryn ze Sedla a rytíř Drak. Ti dva jsou také spolupachateli stylové šermířské restaurace Kdysi v Habrovanech, kde si můžete prohlédnout vystavené jejich práce i síň slávy Carpe Diem.

Libor Olšan již tradičně bude provázet celým dnem. My ho známe jako romantického moderátora, ale on je i zdatným šermířem ve skupině Bravo team. Pro potřeby divadla a filmu vytváří choreografie bojových scén a je lektorem JAMU pohybové výchovy v oboru scénický šerm. Jeho tvář vám může být povědomá ze spousty filmů, naposledy to byla česká pohádka Sněžný drak.

Z Bystřice nad Pernštejnem přijede do Modřic vystoupit skupina historického a scénického šermu Rytíři Země zubra. Ve znaku hrdě nosí Zubří hlavu – znak Pernštejnů, rodu, který dříve panoval v jejich kraji a zároveň je symbolem síly a odvahy, tak jako jejich vystoupení.

Marek Monti Přibyl z občanského sdružení Dědictví představí své dravé ptáky. Sokolnictví se věnuje už sedmnáct let. Za tu dobu nasbíral o svých svěřencích spoustu vědomostí, o které se podělí s publikem velmi poutavým výkladem. Odvážnější diváci budou moci na vlastní kůži zažít přílet káněte, nebo poštolky na ruku.

Milan Jonáš je spoustě lidí známý jako kejklíř Jonáš. Trému prý už nemá a bláznivé kousky, kterými vás pobaví, si vymýšlí sám. Jako rekvizity pro svá žonglérská čísla používá vše, co se namane – míčky, kužely, nože i diváky.

Smysl života našla ve světě vlajících hřív Sandra Doležalová – Equidance. Jízda v dámském sedle, šerm, drezúra koně, kaskadérské a cirkusové kousky – to vše je součástí vystoupení této cílevědomé dámy. Z ladnosti a krásy pohybu koně s jezdkyní v nádherném kostýmu si odnesete nezapomenutelný zážitek.

Skupina ohnivých umění Carpe Noctem z Brna klade důraz na taneční a divadelní složku svých představení a na originální techniky manipulace se zapálenými předměty a pyrotechnikou. Že jejich název, který v překladu znamená „zmocni se noci“, je pravdivý, se budete moci přesvědčit na závěr šermířského dne při jejich ohnivé show.

Tak vezměte své ratolesti a přijďte si odpočinout od shonu všedních dní. Přejeme pěknou zábavu.

Program
13:00 zahájení akce, moderuje Libor Olšan z Olšan, slovo starosty města Modřice
13:10 vystoupení shš Rytíři země zubra
13:30 kejklíř Jonáš
14:00 BITVA
14:30 kejklíř Jonáš
15:00 vystoupení s koněm – Sandra Doležalová – Equidance
15:30 sokolníci Občanské sdružení Dědictví
16:00 BITVA
17:00 kejklíř Jonáš
18:00 sokolníci Občanské sdružení Dědictví
19:00 premiéra vystoupení Bravo teamu „Kořist“
20:00 vystoupení shš Rytíři Země zubra
21:00 promítání videa z loňského ročníku
21:30 ohňová show Carpe Noctem
Změna programu vyhrazena
Vstupné: dospělí 80,-Kč … studenti 60,-Kč… děti pod 140cm 40,-Kč.

Fotogalerie Bitva Modřice 2015 02sandra 03zubri 04bitva 05carpe 06noctem 07jonas PLAKATmaly

Propozice

gotická bitva, není podle historické události a nemá přesnou dataci,

kostýmová povinnost – gotika (celá), ochrana hlavy nutná, ne tyčové zbraně

Účast v bitvě je pouze pro zvané. Pokud máte zájem se zúčastnit, prosím kontaktujte nás carpedi@seznam.cz nebo mobil 604 743 095 (Jaryn)

Pro stánkaře

STÁNKAŘI JSOU ZVANÍ TI, KTEŘÍ SE AKCE JIŽ ZŮČASNILI.

Pokud nás budete kontaktovat, prosíme POUZE e-mailem na carpedi@seznam.cz.

Kudy na bitvu:

Kudy se dostanete na bitevní pole?

(pro ty, kteří jedou šermovat a dorazí až v sobotu a nedošla jim na e-mail vjezdka. napište mi na alibi@seznam.cz kdo jste, za kterou skupinu jedete a vaši e-mailovou adresu. pošlu… za carpe diem – liba)

Tady je odkaz na MAPU na Seznamu 49°7’50.376″N, 16°35’54.549″E

Modřice u Brna, areál Pod Kaštany, vedle velkoobchodu Ptáček, tramvaj č.2, autobus č.73, zastávka Tyršova

mapka.jpg

 
Štítky: ,