Lovčičská zteč – průběh dne
Bitva Lovčičky 2024, kterou jsme pořádali pod záštitou obce Lovčičky je zdárně za námi.
Odnášíme si spoustu zážitků. Bylo to epické, díky vám všem, kteří jste se na akci podíleli, a kteří jste se za námi přišli podívat. DĚKUJEME, bez vás by to nešlo! Carpe Diem
Děkujeme všem skupinám, jejichž členové se zúčastnily bitvy:
Al Kača, Avrenox, Družina z Bukowika, Carpe Diem, Fuldarr, Kosmonoská družina pána z Cimburku, Kravaři, Kubíček, Novus Origo, Sigurd, Taranis, Ursi, Vidar, Zatracenci ze Šumperku. Vážíme si toho, že jste za námi přijeli.
A teď alespoň krátce k průběhu dne.
Úvodní slovo zábavného odpoledne přednesl starosta Lovčiček Martin Bartoš. Dnem provázel Tomáš Doležal jako herold.
Šermířský turnaj uváděl Honzík z Carpe Diem a soudcovali ho rytíř Sunar z Carpe Diem a Zajíc. Do turnajového pavouka nastoupilo 16 borců, přestože zájem šermířů byl mnohem větší. První cenou v turnaji byla dýka, které se říká milosrdná, protože jejím úkolem je štíhlou čepelí proniknout zbrojí na zem padlých rytířů. První kolo prověřilo fyzickou připravenost šermířů, šermovalo se minutu a počítalo se množství zásahů zasazených soupeři. Druhé kolo bylo technické, a všechny zásahy se bodovaly. Tentokrát byl turnaj ozvláštněný i cenami pro diváky. Přítomné děti mohly v turnaji sázet na vítěze, a z těch, jež se trefily, byly vylosovány tři přešťastné, které byly kompletně vybaveny zbrojí ze stánku dřevogotiky. Do semifinálových soubojů se probojovali rytíř Srnec (Carpe Diem) proti rytíři Vrahounkovi (Carpe Diem) a Hodor (Fuldarr) proti Ohyzdnému (Kravaři). Gratulujeme rytíři Srncovi, který vyhrál v šermířském turnaji první místo a stejně tak vzdáváme hold jeho finálovému soupeři Hodorovi a všem ostatním. Skvělý výkon.
Ve vystoupeních se ukázky práva útrpného ujal Mistr Kat Martin, zkoušku dovedností rytíře na koni předvedl Tomáš Doležal (Štvanci) ve spolupráci s Pepou Nosem a Aramem z Carpe Diem. Omlazená skupina Carpe Diem oprášila úspěšné komediální šermířské představení Objevení Ameriky. A rocková legenda Metanoon se postarala nejenom o rockový koncert a ozvučení, ale spolu se skupinou Rytíři Země Zubra předvedla komponované představení Legenda o hradu Hasištejn. Na závěr dne předvedla skupina In Taberna poetickou a emocemi protkanou ohňovou show, akční ohňovku potom skupina Novus Origo.
V bitvě bojovalo asi 50 šemířů. Její scénář napsal Sunar na motivy skutečných událostí v přístavním městě Arsúfu v době křižáckých výprav. „Po dobytí Jeruzaléma první křížovou výpravou přijal vládu nad Jeruzalémem Godefroy z Bouillonu. Ne však jako král. Jeho oficiální titul byl Advocatus Sancti Sepulchri – ochránce božího hrobu, a smyslem jeho dalšího života bylo udržet království Jeruzalémské v moci křesťanů. Ale dobyvatelé po čase odplouvali zpět do Evropy, křižáků ubývalo. Godefroy věděl, že pokud chce Jeruzalém udržet v chodu, musí ochránit přístavy království Jeruzalémského. V té době to byly pouze dva – Jaffa a Arsuf. V Arsufu však vzniklo povstání. Arsufští machometáni přemohli křižáky a jejich velitele rytíře Gerarda z Avesnes ukřižovali na hradbách. V bolestech a utrpení sledoval Gerard z výšky snahu o zpět dobytí přístavu. V mdlobách polomrtvý byl sejmut z kříže a ponechán osudu. Jako zázrakem přežil a po několika měsících se objevil v Jeruzalémě, kde byl odměněn. Lénem dostal pevnost v Hebronu. Arsuf, sic nedobyt, se po porážce egyptského vojska Fátimovců, které mu přišlo na pomoc, sám poddal ochránci Jeruzaléma. Křižáci drželi Jeruzalém po celé století.“ Tyto historické události daly rámec „dobývání a obraně Arsúfu“, i zázraku přežití Gerarda (rytíře Marcela z Carpe Diem). Bitva po velkém polním střetu byla ukončena kruhem zrady a kruhem cti.
Pro děti byla v průběhu dne přichystána sedlářská dílnička, kterou obsluhoval Pepa Nos a střelba z makety trebuchetu, které se ujala Eva Benjamin s kamarádkou, děti se zapřaženým koníkem a poníky vozily Anetka a Kačenka ze Stáje Lovčičky. O plná bříška a pití se postaralo občerstvení Pod Tvrzí Bošovice. Nechybělo ani dobové ležení a malý jarmark.
Počasí po celý den docela přálo, slunce svítilo, nebylo ani moc horko a předpovídaný déšť nepřicházel. Určitě i proto prošlo areálem na 400 platících diváků. Bohužel, naděje na to, že déšť Lovčičky mine, se rozplynula v polovině Legendy o hradu Hasištejn, kdy přišla šílená průtrž mračen. I následný koncert Metanoon byl deštěm postižen. Nejenom, že musel být posunut a zkrácen, ale také v průběhu na krátko vypadla elektřina, protože se do zásuvek dostala voda. Naštěstí ohňové show už proběhly v pořádku. Ranní silné průtrže pak ještě potrápily obyvatele ležení, napršelo tolik, že šermíři ve stanech mohli plavat.
odkaz na zkrácené album fotek na FB
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100077579057083&set=a.492871789975452
odkazy na alba fotek na Rajčeti
Zteč očima diváka
https://www.rajce.idnes.cz/shscarpediem/album/lovcicska-ztec-2024-ocima-divaka
Průběh dne
https://www.rajce.idnes.cz/shscarpediem/album/lovcicska-ztec-2024-prubeh-dne
Šermířský turnaj
https://www.rajce.idnes.cz/shscarpediem/album/lovcicska-ztec-2024-sermirsky-turnaj
Bitva
https://www.rajce.idnes.cz/shscarpediem/album/lovcicska-ztec-2024-bitva
Vystoupení Carpe Diem – Objevení Ameriky
https://www.rajce.idnes.cz/shscarpediem/album/lovcicska-ztec-2024-vystoupeni-carpe-diem