Lovčičská zteč 2018

Když se dne 19. května 2018 ve dvě hodiny odpoledne otevřel areál bývalého statku pro návštěvníky Lovčičské Zteče, bylo už vše vzorně nachystané. Pořadatelé stáli na svých místech, stejně tak i pódium, které si kapela Metanoon dovezla sebou a do tmy za svitu čelových baterek stavěla. Zboží na pultech stánků dobového jarmarku bylo pečlivě vyrovnáno, aby náležitě upoutalo pozornost. Hasiči ze SDH Lovčičky čekali s úsměvem za pulty s občerstvením na první hladovce, přestože měli za sebou fyzicky i logisticky náročnou stavbu přístřešku, posezení pro strávníky a malé „polní“ kuchyně. Kulisy – dřevěný most s řekou, stanové městečko, šibenice a lukostřelecká střelnice pro děti zdobily prostor jeviště, který byl vymezen řadou pavéz a obehnán provazem s barevnými fáborky.

Atmosféru dotvářelo dobové ležení, které žilo předbitevním ruchem. Jak by také ne, osídleno bylo více než sto obyvateli v historickém odění, kteří se do Lovčiček sjeli z celé republiky a i přes nepříznivé předpovědi počasí se rozhodli prožít víkend pod stany na této akci. Po konečném součtu můžu říci, že přesně 70 z nich se zúčastnilo bitvy (kde bylo scénářem předem určeno, která strana má ve kterou chvíli vítězit) a následných střetů, kruhu cti a zrady (kde už záležel úspěch protivných stran i jednotlivců na jejich šermířském umění).

Samotná bitva byla svedena na motivy bitvy u Hastingsu konané roku 1066, která změnila Anglii jednou pro vždy a potomci Viléma Dobyvatele, vítěze bitvy, dodnes vlastní v Anglii jednu pětinu půdy.

Po smrti krále Edwarda Vyznavače, byly vzneseny požadavky na trůn od Haralda III Sigurdssona. Tento norský král přezdívaný Hadrada (v překladu Tvrdohlavý), se svými Vikingry (neboli muži fjordů) napadl severovýchod Anglie, zde vyplenil velké území, vyhrál bitvu s místními šlechtici a chtěl přezimovat. Nečekal již útok anglického krále a vyslal jen slabý předvoj chránit Stamfordský most, cestu k jeho táboru.

V té době nově zvolený anglický král Harold II Godwinson očekával vylodění jiného nepřítele – normanského vévody – na jihovýchodě svého území. Když se však doslechl o napadení severu králem Hadradou, přesunul své vojsko přes celou Anglii až k Stamfordskému mostu. Cestu přes most mu však zahradil „Ber Ser Ker“ zuřivý vikingský bojovník toužící po krvi, ale ani jeho zuřivost Vikingy nezachránila. Bojovali do posledního muže i po smrti krále Hadrady, zvaného Poslední viking.

Když rychlý posel přinesl zprávu Haroldovi II Godwinsonovi o vylodění Normanů, anglická vojska se přesunula o stovky kilometrů na jih k Hastingsu. I normanský vévoda Vilém Bastard neboli Levoboček totiž vznesl nárok na anglický trůn a podpořil jej dokonce sám papež. Tato bitva skončila špatně pro udatného anglického krále Harolda II Godwinsona, který podle legendy umřel v boji sekem do nohy a se šípem v oku. Vítězstvím v této bitvě se rázem z Viléma Bastarda stal král Vilém Dobyvatel a jeho rod Plantagenetů vládl v Anglii po staletí až do roku 1485.

Ale bitva samotná nebyla jediným lákadlem tohoto akcí nabitého odpoledne. Hadí mág Cave (čti Kave ;-) ) poučil rodiče i děti v přednášce o hadech, a na vlastní kůži jim nechal okusit, že úsloví „slizký had“ se nezakládá na pravdě. Skupina historického šermu Taranis předvedla šermířské vystoupení o boji života se smrtí a dala nám smrtelníkům naději do budoucna. Svobodní páni z Jihlavy nás pobavili svojí Katovnou, do které zapojili i diváky. Pořádající klub YMCA Brno – Carpe Diem předvedl obnovenou premiéru šermířského komediálního vystoupení Stoletá válka, ve kterém se dozvíte pravdu o tom, kdo byl příčinou tohoto dlouhého konfliktu. Čekání na soumrak nám potom zpříjemnil koncert metalové skupiny Metanoon, jež v textech opěvuje rytířské hrdiny a romantický fantasy svět. Po setmění již mohla vypuknout ohňovka zahájená krátkým výstupem skupiny In Taberna a hned poté navázala velkolepá ohňová show skupiny Novus Origo. Celým dnem nás svými komentáři provázel člen šermířské skupiny Taurus Michal Horák.

Z mého pohledu se akce velmi vydařila. Spokojených diváků prošlo areálem na čtyři stovky, za což můžeme poděkovat i počasí, protože déšť se Lovčičkám tentokrát vyhnul doslova obloukem. Ale nejenom počasí patří naše díky. Velmi děkujeme všem šermířům, organizátorům z obce, hasičům a všem, kteří se podíleli na zajištění akce a že jich nebylo málo. Velmi si vážíme vašeho úsilí, bez kterého by nebylo možné akci uspořádat.

Za Carpe Diem Liba-alibi.

FOTOGALERIE

https://www.facebook.com/pg/SH%C5%A0-Carpe-Diem-414674148644620/photos/?tab=album&album_id=1542820039163353

https://shscarpediem.rajce.idnes.cz/Lovcicska_ztec_2018

 
Štítky: ,